The Prince of Mist on Carlos Ruiz Zafóni päris esimene avaldatud romaan, mis originaalis ilmus 1993. aastal. Erinevalt tema tuntumatest teostest „Tuule vari“ ja The Angel’s Game, on The Prince of Mist suunatud noortele. Peale selle raamatu on Zafón avaldanud veel kolm noortekat, mida ent pole veel inglise keelde tõlgitud. Uduprintsi inglisekeelne tõlge tuli välja tänavu mais ja krabasin selle paar päeva tagasi Rahva Raamatust kaasa.

Sellest, et tegu on noorteromaaniga, ei tasu end heidutada, kuna The Prince of Mist pakub kõike, mis Zafoni eriliseks teeb. Autorile iseloomulikult toimub tegevus 20. sajandi esimesel poolel, seekord küll 1943. aastal, mil 13-aastane peategelane Max kolib perega linnast eemale, et pääseda sõjast. Perekond asub elama vanasse majja, mille eelmiste elanike elu matab saladuseloor. Max leiab end äkki salapäraste sündmuste keskelt ja kõik viitab sellele, et maja eelmine omanik Richard Fleishman ja tema uppunud poeg on asjaga kuidagimoodi seotud. Loole lisavad veel vürtsi tumedad jõud, vee all lebav laevavrakk ja rohtukasvanud aias seisvad kõhedad tsirkuseartiste kujutavad skulptuurid.

Vaatamata sellele, et pärast autori tuntumate teoste lugemist paistab too noortekas lahja ja pisut liialt tegevusele keskenduv, on lugu siiski haarav. Kirjanik on ise öelnud, et selle teose puhul soovis ta kirjutada midagi, mida ta ise oleks 12-13-aastasena õhinal lugenud, ja julgen öelda, et ta sai sellega hästi hakkama. Juba selles teoses mängib Zafón gootilike elementidega ja atmosfäär sarnaneb kohati vägagi tema viimastele romaanidele. Tundub, et see on jälle üks nendest raamatutest, mille pärast ma nooremana oleks pöördesse läinud, sest Zafón teab täpselt, kuidas lapsi hirmutada ja mis seiklusjutust seiklusjutu teeb. Oli kohe päris mitu kohta, kus mul kuklakarvad kergelt püsti tõusid, kuid ei midagi sellist, mille pärast hiljem rahus magada ei saaks, ja minu meelest on sellised jutud väga muhedad. Pooleldi kummituslugu, pooleldi seiklusjutt, üdini mõnus ja sobib suveõhtuseks kergeks lugemiseks nagu rusikas silmaauku.

Advertisements