Puuder ja puhvis soengud Teisipäev, juuli 22 2008 

Ühele paadunud 18. sajandi moe fännile on Caroline Weberi raamat Queen of Fashion: What Marie Antoinette Wore to the Revolution lausa kohustuslik kirjandus. Nagu pealkirjastki järeldada võib, annab too teos ülevaate ühe ajaloo tuntuima ja traagilisema saatusega šopahooliku eluloost, kuid seda mitte tavapärases sündis-elas-suri võtmes, vaid hoopis läbi tema riiete ja kõige nendega seonduvana.

Weberi suur pluss on see, et ta on võtnud vaevaks kirjutada faktidest, mida tavalised biograafid kipuvad kõrvale jätma ning tähtsusetuteks tituleerima. Zweigi Antoinette’i biograafia kubiseb poliitikast ja rõhutab pidevalt, kuidas autrichienne tolle eluvaldkonnaga üldsegi hakkama ei saanud. Lever on valinud veidi kaastundlikuma suuna, püüdnud kontsentreeruda Marie Antoinette’ile kui isiksusele, kuid siiski jäänud truuks “targemale” jutule. Kui Zweigi raamatut pidada meesajaloolase vaatenurgast kirjutatuks, Lever’i oma neutraalseks, siis Weber oma sitside-satsidega jääb kohe kindlasti naiselikumale poolele ja kostitab meid põnevate detailidega tolle aja igapäevaelust, mis üldjuhul mainimata jääb.

Nii võib lugeda, kuidas Marie Antoinette’i  Prantsuse õukonda mahaparseldamiseks talle tuimestuseta suuoperatsioon tehti, et puseriti hambaid sirgeks ajada, nii et neiu Prantsuse standarditele vastaks, kuidas Louis XIV poolt sisse seatud liigne tseremoniaalsus neiu uues keskonnas segadusse ajas, miks Marie-Antoinette’i keeldumine superebamugava õukonnakorseti kandmisest pidi peaaegu Hapsburgide ja Bourbonide liidu lõhki ajama ning paljugi muud põnevat.

Üks meeldejäävaim peatükk on tingimata see, kus räägitakse Marie-Antoinette’i signatuursoengust pouf’ist, mille puhul oli tegu taevakõrgusteni küündiva juuksepahmakaga, millesse topiti kõike, mis parasjagu in oli. Köögiviljadest hiigelsuurte ja -kallite laevamudeliteni. Weber jutustab haaravalt, kuidas naiste soengud lõpuks nii pikaks venisid, et neil keelati sõna otseses mõttes ooperisse minna: naisi ei lubatud saali, kuna publik ei suutnud läbi juuksepahmakate mitte essugi näha. Tõllas sõitsid vaesed moenarrid põlvili või pea aknast väljas. Õhtul tänavatel jalutamine oli samuti ohtlik, kuna iga hetk võis soeng tänavalaternasse takerduda ning süttida. Õhtul ronisid teenijad redeliga oma perenaise pea kohale ja tõmbasid soengule peale koti, et see magades muljuda ei saaks.

Äramainimist väärib ka üks teine Marie-Antoinette’i moeröögatus, milleks oli öösärgitaoline õhuline valge kleit, mille ainsaks ehteks olid käistel ja ümber piha olevad lindid. Selle disaini ajendiks oli kuninganna vajadus mugava kehakatte järele, mis sobiks ideaalselt maaidülliga, mida naine oma tehiskülas koos lastega nautimas käis. Riidetükist tekkis aga hiiglama suur skandaal, sest õukondlased pidasid seda liialt vulgaarseks, kuningannale sobimatuks ning selle kandmist üritati isegi piirata, levitades lugusid naistest, kes olevat õhulise kleidiga tulele liialt lähedale sattunud ning tuhaks põlenud. Läbi see igatahes ei läinud, kuninganna fännid jätkasid selle kandmist ning lihtsus jäi ka edaspidi Antoinette’i märksõnaks kuni traagilise lõpuni.

Kellel 18. sajandi grandioossete kleitide vastu suurem huvi on, siis väikeseks vihjeks niipalju, et sel aastal jõuab kinodesse rokokookomm “The Duchess” mis räägib Marie-Antoinette’i inglasest sõbrannast ja kaasfashionista’st Georgiana Cavendish’ist, Devonshire’i hertsoginnast, keda filmis kehastab Keira Knightley.

4 Responses to Puuder ja puhvis soengud

  1. masa ütles:

    täiega tahaks lugeda seda, aga ei tea, kust saada

  2. bibliofiil ütles:

    Ma sebisin selle omale Krisostomusest. http://www.kriso.ee/cgi-bin/shop/9780312427344.html

  3. […] nüüd vaadanud neid filme, tahaks lugeda seda raamatut. muidu on hea meel, et enam ei pea enne 18. eluaastat abielus olema, ei saa sõimata, et ei oska […]

  4. […] Caroline Weber “Queen of Fashion: What Marie Antoinette Wore to the Revolution” […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: